Ana Sayfa Güzellik Topuk çatlaklarını giderecek yöntemler

Topuk çatlaklarını giderecek yöntemler

189
0
Paylaş

Gündelik hayatta ayaklarımızın sürekli olarak yorulduğunu ve yorulduğunu görebilmek doğru olacaktır. Bu konuda nedeniyle ayaklarda çeşitli sorunlar meydana gelirken, bu sorunların başında ise topuk çatlakları yer almaktadır. Topuk çatlaklarını sadece bir sebep üzerine yormak yanlışken, bu durumun birden fazla sebebinin olduğu bilinmektedir.

Topuk çatlakları ile nasıl başa çıkılır?

Topuk çatlaklarının oluşumu konusunda en etkili sebepler olarak kış soğuklarının ve yaz aylarında ise denizin veya kumların etkili olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu konuda ise bakım kremleri, ponza taşları ve topuk törpülerinin yetersiz kaldığı da bilinen bir gerçektir. Ancak söz konusu çatlaklardan kurtulabilmek adına tüm bu seçeneklere başvurmaya gerek kalmamaktadır. Topukların kuruluğunu ve sertliğini giderebilir, yumuşacık bir ayak topuğuna sahip olabilirsiniz. Bu konuda bazı karışımlar sorunun çözülmesi konusunda etkili olacaktır.

Topuk çatlaklarına doğal çözümler

Topuk yumuşatan ballı ve doğal kür

Cilt bakımı konusunda sıklıkla kullanan balı, ayak topuğu bakımından da istediğiniz gibi kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. 1 kova su ve bir bardak balı karıştırmanız, ardından ise 20 dakika ayaklarınızı bu karışım içerisinde bekletmeniz, topuk çatlaklarınızın iyileşmesine ve topuk sertliğinin yumuşamasına neden olacaktır.

Topuk çatlağı giderici zeytinyağlı maske

Doğal maskelerin her konuda iyi bir etki yarattığı ve vücuda her açıdan katkı sağladığı bilinmektedir. Bu nedenle topuk çatlakları konusunda doğanın mucizevi etkilerinden faydalanmak gerekmektedir. 1 yemek kaşığı kadar toz yulaf ezmesi ve 4-5 damla kadar zeytinyağını, çok hafif koyu kıvama gelene kadar sürekli olarak karıştırın. Sonrasında ise topuk bölgenize bu karşımı uygulayın ve yarım saat sonra ayağınızı ılık su ile yıkayın.

Muzun ayaklara olan mucizevi etkisi

Bir adet muzu, iyice ezdikten sonra ayaklarınızın topuk kısımlarına uygulamak, uygulanan bölgenin yeterli nem seviyesine ulaşmasına ve çatlakların giderilmesine yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here